BESİN DEĞERLERİ

Yaş kayısıda 149mg beta karoten bulunmasına karşın aynı miktardaki kuru kayısıda 160mg beta karaten bulunmaktadır. Beta Karoten vücutta Vitamin A ve ya retinol üretir. Kuru kayısı havuçdan daha fazla beta karoten içerir ve sağlıklı göz ve deri sağlar. Beta karoten bir antioksidandır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve toksinlere, kanser teşkillerine, soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyonlara karşı serbest radikalleri yok eder.
 
Kalsiyum
 
Kalsiyum sağlam kemik ve güçlü dişlerin korunmasında esaslı mineraldir. İki ons (56.7 gram) kuru kayısıda 52mg kalsiyum içerir ve bu da onu osteoporoz için önemli bir koruyucu haline getirir. Kemik kaybı özellikle kadınların menopoz yılarında, yaşla ilgili bir sorundur.
 
Demir
 
Demir hemoglobin için gerekli bileşendir fakat vücut tarafından üretilemez ve vücutta gıdalardan emilir. Demir eksikliğinden oluşan aneminin tedavisinde, kayısı çok kullanışlıdır. California Üniversitesi Tıp Merkezi günlük tavsiye edilen demir diyetinin karşılamaya yardım etmek için 5 kuru kayısıyı baş kaynaklardan biri olarak önermektedir.
 
Vitamin K
 
Kan pıhtılaşmasına faydasıyla bilinen Vitamin K yaralanma sürecinde kan kaybını engeller ve kalp krizinden zarar gören kişilerde koroner damar kalsifikasyon önlemede bir etkisi olduğu açıklanmıştır. Bir kase kuru kayısı yaklaşık 4mcg Vitamin K içerir.
 
Vitamin C
 
Taze kayısıda 15.5mg Vitamin C bulunur ancak kurutma işlemde kullanılan sıcaklıktan dolayı bu miktar 0.8mg düşmektedir. Vitamin C içeriğini korumaya yardımcı olmak için meyveyi kurutmada kükürtdioksit kullanılır. Malesef koruyucu olan kükürtdioksit astım ataklarına hassas kişilerde teşvik edebilir.
 
Potasyum
 
100 gr porsiyonda 1.9g potasyum ve ya önerilen günlük diyetin %53 karşılayan kuru kayısı potasyum kaynağı olarak oranlarda yüksek saflara geçmektedir. Potasyum hipertansiyonu kontrol etmede ve kas ve sinir sisteminin elektrolit dengesini korumada gerekli bir besindir.
 
Beslenme
 
110 gr porsiyonda 3.1 gr lif içeren taze kayısıya karşın kuru kayısı 6.5 gr lif içererek iyi bir lif kaynağı olur. Bütün kuru meyveler gibi kuru kayısıda yüksek kalori miktarı oluşturan yüksek oranda şeker içerir.
 
Kayısının Sağlığa Faydaları
 
1. Kuru kayısı düşük kaloriye sahiptir, yağ ve sodyum bulunmaz ve karbonhidrat, diet lifi ve mineralleride yüksektir.
 
2. İyi birmagnezyum kaynağıdır. Yorgunluğunuzu almada yardımcı olur, kaslarınızı, sinir ve damarlarınızı rahatlatır, böylece astım semptomlarınızı, migren baş ağrılarısını, tansiyon ve kaslardaki kırgınlıkve benzeri hastalıkları hafifletir.
 
3. Kayısıdaki düşük sodyum ve yüksek potasyum normal kan basıncınızı korumada yardımcı olur ve hipertansiyon riskini azaltır.
 
4. Romatoid artride benzer inflamatuvar hastalıkları riskini düşüren bakırın iyi bir kaynağı olan kayısı damarların, eklem ve bağ dokularının elastiğini korumada ihtiyacı olan enzimleri harekete geçirir.
 
5. Vücuttaki bir çok enzim reaksiyonları gerekli kofaktörü manganezin iyi bir kaynağı olan kayısı özellikle enerji üretiminde ve antioksidan savunmasında önemlidir.
 
6. Vücuttaki uygun metabolik aktiviteleri korumada önemli rol oynayan kalsiyum, demir, fosfor, çinko ve selenyum için kayısı iyi bir kaynaktır.
 
7. Kayısı vücuda gerekli olan iyi ama önemli miktarda tiyamin, riboflavin, niasin, Vitamin B6 ve folic asit gibi B grubu vitaminleri içerir.
 
8. İyi bir diyet lifi kaynağıdır. Bu bağırsağın içeriğine lifli gıda ekler, tokluğu arttırır, bağırsaktaki kolon bölümünün sağlığını arttırır, kabızlık, hemoroid, rathke kesesi ve benzeri hastalıkları hafifletir.
 
9. Kayısı hafif bir müsil özelliği vardır ve kabızlığı hafifletmede de kullanılır.
 
10. Yemeklerden önce yenilen kayısı hazıma yardımcı olur.
 
 

Besin Değerleri

Birim

100g için

   

Su

g

30.89

Enerji

kcal

241

Protein

g

3.39

Total lipid (yağ)

g

0.51

Karbonhidrat

g

62.64

Lif

g

7.3

Şeker

g

53.44

Mineraller

   

Kalsiyum

mg

55

Demir

mg

2.66

Magnezyum

mg

32

Fosfor

mg

71

Potasyum

mg

1162

Sodyum

mg

10

Çinko

mg

0.39

Vitaminler

   

Vitamin C

mg

1

Tiamin

mg

0.015

Riboflavin

mg

0.074

Niasin

mg

2.589

Vitamin B-6

mg

0.143

Folat

µg

10

Vitamin B-12

µg

0

Vitamin A, RAE

µg

180

Vitamin A,IU

IU

3604

Vitamin D

IU

0

Vitamin K

µg

3.1

Lipidler

   

Yağ asitleri, toplam doymuş

g

0.017

Yağ asitleri, toplam doymamış

g

0.074

Yağ asitleri, çoklu doymamış

g

0.074

Kolesterol

mg

0

Diğer

   

Kafein

mg

0

 

 

Ürün Gurupları

dövüş oyunları
hediyelik kayısı